Anasayfa / Özlü Sözler / Thomas Henry Huxley Sözleri

Thomas Henry Huxley Sözleri

Hayatın asıl amacı, bilgi değil eylemdir.

Dünyada düzeltebileceğiniz, daha iyi yapmayı başarabileceğiniz ilk ve son önemli kimse kendinizsiniz.

Bazı hataları erken yapmanın hayatınıza çok büyük yararları olacaktır.

Her şey hakkında bir şey öğrenmeye ve bir şey hakkındaki her şeyi öğrenmeye çalışın.

Bilginin azı tehlikeli ise, tehlikeden uzak kalacak kadar çok şey bilen kişi nerede?

Biz türlerin oluşumuna ilişkin, doğruluğu olgusal olarak yoklanabilir bir açıklama arayışı içindeydik. Aradığımızı Türlerin Kökeni’nde bulduk. Kutsal kitabın masalımsı açıklaması geçerli olamazdı. Bilimsel görünen diğer açıklamaları da yeterli bulamuyorduk. Charles Darwin kuramı her yönüyle bilimsel yeterlikteydi.

Daha çok insana benzeyen bir maymunun ya da daha çok maymuna benzeyen bir insanın kemikleri henüz doğmamış bir paleontolojist’i bekliyor olabilir.

Eğer bana bir büyükbaba olarak zavallı bir maymunu mu, yoksa doğanın büyük bir güç ve yetenekle donattığı ama bu gücü ve yeteneğini, yalnızca birtakım eğlenceli sözleri ağırbaşlı bilimsel bir tartışma gibi sunmak amacıyla kullanan bir insanı mı yeğlersin? diye soracak olsalar, hiç duraksamadan tercihimin maymundan yana olduğunu söylerdim .( Oxford Piskoposu Samuel Wilberforse’ un “”…maymunla akrabalık bağınız anne tarfından mı, yoksa baba tarafından mı?..” sorusu üzerine )

Hakkında Ecka

İlginizi Çekebilir

Alışkanlık Sözleri

Alışkanlık, anahtarı kaybolmuş bir kelepçedir. Amos Parrish Alışkanlıklar bırakılmazsa, zamanla ihtiyaç haline gelirler. Augustine Alışkanlıklar …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.