Bizi Facebook'ta Beğenir misiniz? :)
Anasayfa > Ünlü Sözleri > Mehmet Akif Ersoy Sözleri

Mehmet Akif Ersoy Sözleri


--------Sponsor Bağlantılar--------mehmet-akif-ersoy-sozleri

MEHMET AKİF ERSOY SÖZLERİ

Mehmed Akif, Hicri 1290 yılı şevval ayında (Aralık 1873), İstanbul’da Fatih´in Sarıgüzel mahallesinde, ailesine ait evde doğmuştur. Babası, oğluna ebcet hesabıyla doğum tarihini gösteren “Ragıyf´ adını vermiş.Mehmed Akif´in babası Fatih Medresesi müderrislerinden¬. Mehmet Tahir Efendi (1826-1888), annesi ise Emine Şerife Hanım (1836-1926)´dır. Babası tahsil için küçük yaşta Şuşisa´dan İstanbul’a gelmiştir.Fatih´te “Emir Buhari” mahalle mektebine başlatıldı.Buraya iki seneye yakın bir müddet devam ettikten sonra l879 Yılı sonlarında Fatih iptidaisine (ilkokul) gitti.Akif´ten iki Yıl sonra Nuriye isminde bir de kızkardeşi olmuştur.M.Akif Fatih´te “Emir Buhari” mahalle mektebine başlatıldı.l879 Yılı sonlarında Fatih iptidaisine (ilkokul) gitti. 1882 Yılında Fatih merkez Rüştiyesine (ortaokul) başladı.Ailesi maddi sıkıntılar içinde bulunan Akif, bu durumu düşünerek, on gün kadar devam ettigi Mülkiye´yi bıraktı. 1889 Yılı sonunda açılarak tedrisata başlamış olan Baytar Mektebi´ne geçti. İlk sivil veteriner yüksek okulu olan mektebin mezunlarına hemen iş verilecekti. “Halkalı Baytar ve Ziraat Mektebi” adını taşıyan “Veteriner Fakültesi”nden birincilikle mezun oldu.  Daha sonra “Orman ve Ma’âdin ve Ziraat Nezareti” fen heyetinin baytarlık işlerine bakan beşinci şubesine “Baytar Müfettiş Muavini” olarak tayin edildi.28 Aralık 1893’te “Hazine-i Fünûn” mecmuasında bie gazeli yayınlandı.10 Şubat 1889 tarihli 61. sayısından sonra “Resmi Gazete”de şiirleri çıkmaya başladı1935 yılında karaciğerinden hastalandı.27 Aralık 1936’da İstanbul’da vefat etti. Edirnekapı mezarlığında, en iyi dostlarından Baban Zâde Ahmet Nâim’in yanına defnedildi.Mehmet Akif milletini ve dinini seven, insanlara karşı merhametli bir mizaca sahip, şair tabiatının heyecanlarıyla dalgalanan, edebî bakımdan kıymetli şiirlerin yazarı meşhur bir Türk şairidir. İstiklâl Marşı şairi olması bakımından da “Millî Şair” ismini almıştır.

Ey şehid oğlu şehid, isteme benden makber, Sana ağuşunu açmış duruyor Peygamber.

Ey, bu topraklar için toprağa düşmüş asker! Gökten ecdad inerek öpse o pak alnı değer. Ne büyüksün ki kanın kurtarıyor tevhidi… Bedr’in arslanları ancak, bu kadar şanlı idi.

O, rüku olmasa, dünyada eğilmez başlar, Vurulup tertemiz alnından, uzanmış yatıyor, Bir hilal uğruna, ya Rab, ne güneşler batıyor!

Ağlarım,ağlatamam; hissederim, söyleyemem; Dili yok kalbimin, ondan ne kadar bizarım!

Artık ikiyüzlüleri sevmeye başladım. Çünkü yaşadıkça yirmiyüzlü insanlar görmeye başladım.

Hatırlar mısın? Doğduğun zaman, sen ağlardın gülerdi alem. Öyle bir yaşam sür ki, mevtin sana hande olsun. Halka matem.

Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

Yüzsüzdür insanoğlu kimse bilmez fendini, kime iyilik yaptıysan ondan koru kendini.

Medeniyet açmaksa bedeni;hayvanlar insanlardan daha medeni…

Yumuşak başlı isem, kim dedi uysal koyunum? Kesilir belki, fakat çekmeye gelmez boyunum!

--------Sponsor Bağlantılar--------

Korkma, sönmez bu şafaklarda yüzen al sancak; Sönmeden yurdumun üstünde tüten en son ocak. O benim milletimin yıldızıdır, parlayacak; O benimdir, o benim milletimindir ancak.

Adam, aldırma da geç git, diyemem, aldırırım: Çiğnerim, çiğnerim, hakkı tutar kaldırırım.

Göz yumulmakla kör olunmaz.

Budur cihanda benim en beğendim meslek, Sözüm odun gibi olsun, hakikat olsun tek.

Tarihi tekerrür diye ta’rif ediyorlar;Hiç ibret alınsaydı, tekerrür mü ederdi.

Budur benim hayatta beğendiğim meslek, sözün odun gibi olsun doğrun tek.

Mehmet Akif milletini ve dinini seven, insanlara karşı merhametli bir mizaca sahip, şair tabiatının heyecanlarıyla dalgalanan, edebî bakımdan kıymetli şiirlerin yazarı meşhur bir Türk şairidir. İstiklâl Marşı şairi olması bakımından da “Millî Şair” ismini almıştır.

http://www.asksozlerimiz.com/

mehmet akif ersoy deyişleri, mehmet akif ersoy mesajları, mehmet akifin sözleri, mehmet akif ersoyun sözleri, mehmet akifin söylediği sözler, mehmet akif ersoyun söylediği sözler, mehmet akif özlü sözleri


--------Sponsor Bağlantılar--------Sizde Güzel Söz Eklemek İster misiniz?

Sponsorlu Bağlantılar

Son Eklenen Sözler