Bizi Facebook'ta Beğenir misiniz? :)
Anasayfa > Ünlü Sözleri > Alphonse Daudet Sözleri

Alphonse Daudet Sözleri


--------Sponsor Bağlantılar--------Alphonse-Daudet

ALPHONSE DAUDET SÖZLERİ

Alphonse Daudet(1840-1897)Ünlü Fransız romancısı.A. Daudet, Nimes’te doğdu. Yoksulluk içinde büyüdü. Onaltı yaşındayken yardımcı öğretmenlik yaptı. Daha sonra Paris’e yerleşti.Edebiyata şiirle başladı. Ardından hikâye ve romana geçti. Güçlü gözlemlerle, şiirsel bir anlatımla adeta düzyazıda natüralizme yaklaştı.Fransız edebiyatının bu klasik yazarı, Değirmenimden Mektuplar adlı eseriyle ün yaptı.Gerçek bir “kitap” dostu olan Daudet, kitapların yararları konusunda da çeşitli görüşlerini kaleme aldı.Varlıklı bir aileden yetiştiği halde babasının iflası üzerine 17 yaşında okullarda belleticilik yapmak zorunda kaldı, ağabeyi Ernest Daudet’nin (1837-1921) desteğiyle gittiği Paris’te özyaşamsal özellikleri ağır basan Küçük Şey (le Petit Chose) 1868 romanının gördüğü geniş ilgiye kadar Les Amoureuses (Aşık Kadılar) adlı şiir kitabını (1858) çıkardı; ilk ününü Değirmenimden Mektuplar (Lettres de Mon Maulin) adlı öykü derlemesiyle kazandı (1866).Uzak bir akrabasıyla yaptığı Cezayir yolculuğunun izlenimlerinden yola çıkarak ünlü roman dizisine başladı: Taraskonlu Tartaren (Tartarin de Tarascon) 1872. Pazartesi Hikâyeleri (Contes de Lundi) yanı sıra (1873) Bizet’nin bestelediği müzikle canlanan LArlesienne (Kentli Kız) adlı oyunuyla büyük başarı kazandı.1897’de Paris’te vefat etti.

Kitaplar benim sevgili dostlarım, gerçek yol gösterenlerimdir. Çünkü ikiyüzlülük etmeden, bana görevlerimi anımsatırlar.

Kadınlar erkeklere söyleyeceklerini gözleriyle söylerler.

Suçu bağışlayan asildir, ancak özür dileyen daha asildir.

 

Suçu bağışIayan aşıIdır, ancak özür diIeyen daha asıIdır. KadınIar erkekIere söyIeyecekIerini gözIeriyIe söyIerIer. KitapIar

benim sevgiIi dostIarım, gerçek yoI gösterenIerimdir. Çünkü ikiyüzIüIük etmeden, bana görevIerimi anımsatırIar.

--------Sponsor Bağlantılar--------


--------Sponsor Bağlantılar--------Sizde Güzel Söz Eklemek İster misiniz?

Sponsorlu Bağlantılar

Son Eklenen Sözler